fbpx

Skandal związany z zanieczyszczeniem jaj fipronilem – toksycznym związkiem przeciw pasożytniczym, który nie został dopuszczony do stosowania u zwierząt gospodarskich, których produkty są przeznaczone do spożycia, kosztował holenderskich hodowców drobiu 33 miliony euro. Do tej pory produkty skażone fipronilem zostały zgłoszone w 18 europejskich państwach, a także dotarły do bardziej odległych miejsc np. Hong Kongu.

Według szacunków rządu, opartych na śledztwie przeprowadzonym przez Wageningen University's Economic Research Unit, fermy drobiu straciły do tej pory pomiędzy 120, a 200 tysięcy euro. Szacunki te nie uwzględniają jednak strat osób nie będących hodowcami w sektorze drobiarskim.

Śledczy z duńskiego organu nadzorczego Food and Goods odkryli również, że firma Chickfriend, która prawdopodobnie nielegalnie wykorzystywała fipronil podczas czyszczenie kurników, wykorzystywała również inny związek – amitraz – umiarkowanie  toksyczny związek owadobójczy wykorzystywany do zwalczania much.

Podkreślono jednak, że związek odkryto do tej pory w jednym gospodarstwie rolnym hodującym bydło oraz  kurczaki. Nie znalezione jednak obecności związku w części przeznaczonej do hodowli drobiu. Produkcja rzeźna została zawieszona w zakładzie do czasu wyjaśnienia sprawy.

Właściciele Chickfriend zostali wezwani do sadu w związku ze sprawą oraz pozostają zatrzymani w areszcie śledczym.

Duńska Federacja Rolników i Ogrodników w środowym liście do Ministra Rolnictwa Martijn’a van Dam’a prosi o natychmiastowe wsparcie dla rolników, których interesy zostały dotknięte bardzo wysokimi kosztami i grożą bankructwem, jeśli nie otrzymają wsparcia od rządu.

Miliony jajek zostały wycofane z półek sklepowych, a następnie zutylizowane. Również wiele farm drobiu zostało zamkniętych w całej Europie na skutek skandalu z początku sierpnia związanego z fipronilem.

Sprawa zanieczyszczenia fipronilem jest również szeroko komentowana przez Belgię, Niemcy oraz Holandię – kraje w centrum kryzysu – ze względu na to jak długo władze Holandii wiedziały o istniejącym ryzyku.

Belgia oskarżyła Holandię o brak informacji o skażeniu jaj fipronilem pomimo wykrycia związku już w listopadzie zeszłego roku. Holandia broni się, że informowała o używaniu związku do czyszczenia kurników, jednak nie wiedzieli, że związek przedostał się do jajek. Belgia przyznała również, że o sprawie skażonych jaj wiedziała już na początku czerwca, jednak nie ujawniała sprawy ze względu na prowadzone śledztwo w sprawie o oszustwo. Belgia była także pierwszym krajem, który oficjalnie zgłosił sprawę do europejskiego systemu RASFF 20 czerwca, jednak informacje opublikowane zostały publicznie dopiero 1 sierpnia 2017 roku.

Informacje z branży

DOBROWOLNE SYSTEMY ZNAKOWANIA WARTOŚCIĄ ODŻYWCZĄ W EUROPIE - CZĘŚĆ III: DZIAŁANIA FIRM I OCZEKIWANIA KONSUMENTÓW

Pięć największych firm spożywczych na świecie zarzuciło prace nad nowym systemem znakowania żywno...

Więcej

O CZYM MYŚLĄ KONSUMENCI, KIEDY MÓWIĄ O ŻYWNOŚCI ZE ZRÓWNOWAŻONEJ PRODUKCJI?

Według najnowszego raportu „Badanie żywności i zdrowia 2019” Międzynarodowej Rady Informacji o Ży...

Więcej

Kultury starterowe - postęp w technologii przetwarzania żywności

W produkcji żywności coraz częściej wykorzystywane są kultury bakteryjne z dodatkiem kwasu mlekow...

Więcej

Reklama

Schani

Spółka SCHANI w rozumieniu biznesowym zajmuje się usługą outsourcingu pracowniczego. Dzię...

Więcej

CleanAccess

CleanAccess to nowy polski producent akcesoriów do systemów mycia w przemyśle  spożywczym. Został...

Więcej

Salmon Hygiene Polska

Firma Salmon Hygiene Polska dostarcza rozwiązania wpływające na higienę i bezpieczeństwo na obsza...

Więcej

Partnerzy

Dane teleadresowe

Ściegiennego 252

25-116 Kielce

kom: +48 692 464 838

t: +48 41 23 45 090

t: +48 41 23 45 091

w godzinach 8.00 do 16.00

info@foodjobs.pl

Skorzystaj z formularza kontaktowego

+48 692 464 838